Buddhistické centrum v Divišově čtvrti

Od roku 1998 na ulici Trtílkova v Divišově čtvrti působí centrum buddhismu Diamantové cesty, které náleží k tibetské škole Karma Kagjü a založil jej dánský lama Ole Nydahl. Zpočátku si buddhisté pronajímali bývalou školku a v roce 2003 ji od města odkoupili. V letech 2009 – 2011 na jejím místě postavili novou budovu, v níž centrum sídlí dnes.

 

Buddhismus Diamantové cesty je tradiční učení předané před 2500 lety Buddhou Šákjamunim. Po staletí se rozvíjelo v Tibetu a od 60. let 20. století je čím dál tím oblíbenější i na Západě. V Česku je nejrozšířenějším buddhistickým směrem a je registrován Ministerstvem kultury jako náboženská společnost. Centra buddhismu Diamantové cesty působí ve více než čtyřiceti českých městech.

Brněnské buddhistické centrum je laické – jeho členové nejsou mniši, mají partnery a rodiny, studují nebo pracují. Jsou mezi nimi studenti, rodiny s dětmi, humanitně zaměření i inženýři. Buddhistickým metodám a meditacím, které vedou k rozvoji dokonalých vlastností mysli, jako je moudrost, soucit nebo neohroženost, se věnují ve svém volném čase.

Centrum je otevřeno každý den, v osm hodin večer jsou vedené meditace pro veřejnost a jednou za čtrnáct dnů v pondělí je na programu úvodní přednáška o buddhismu. Centrum navštěvují jak stálí členové, tak noví zájemci a veřejnost. Vždy v květnu se koná den otevřených dveří na oslavu dne Buddhova narození. V centru se rovněž prodávají knihy o buddhismu a časopis Buddhismus dnes.

Provoz centra je financován z členských příspěvků. Na stavbu nové budovy buddhisté získali grant od soukromé nadace a rovněž půjčku, kterou v současné době splácejí z dobrovolných darů. Stejně tak veškerou práci spojenou s fungováním centra a organizací akcí pro veřejnost buddhisté dělají jako dobrovolníci.

Divišovu čtvrť si buddhisté oblíbili pro její klidnou a romantickou atmosféru, která vytváří ideální podmínky pro meditaci. Také proto s místním sdružením v současnosti aktivně vystupují proti plánované stavbě rušné silnice na ulici Trtílkova.

 

Více informací najdete na webových stránkách centra: www.bdc.cz/brno

Buddhistické centrum

Tato fotogalerie je prázdná.